Schab z morelą

Przepis tradycyjny, idealny na różne okazje. Schab, dzięki morelom wyszedł naprawdę soczysty i słodko-słony. Smakuje świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Przygotowanie: 20 min, pieczenie: 2 h

Składniki:

  • 2 kg schabu bez kości
  • kilkanaście suszonych moreli (najlepiej niesiarkowane)
  • przyprawy: sól, pieprz ziołowy, zioła prowansalskie, papryka słodka, czosnek

 

Na początek przygotowujemy schab. Bierzemy długi, ostry nóż i na środku nacinamy dziurkę na morele. Najlepiej zrobić otwór tylko z jednej strony, ale jeśli nie macie na tyle długiego noża, to robimy otwór też z drugiej strony. Następnie wkładamy morele do środka, dbając, żeby nadziać schab do końca.

Kiedy już schab jest wypełniony morelami, przygotowujemy mieszankę przypraw. Do naczynia żaroodpornego wsypujemy przyprawy (nie żałujmy przypraw, ma być aromatycznie :)). Możecie też użyć świeżego czosnku i obłożyć schab plasterkami. Przyprawy mieszamy i obtaczamy dokładnie schab w nich. Przykrywamy naczynie. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (funkcja góra-dół) i pieczemy ok. 2 h. Oczywiście, jeśli mięsa jest mniej, pieczemy krócej. Po upieczeniu, wyłączamy piekarnik i wyjmujemy mięso z niego, jednak zostawiamy je jeszcze jakiś czas pod przykryciem, żeby odpoczęło. Możemy podawać od razu na ciepło, jako danie, lub jako wędlina na zimno.

Schab z morelą